Paplūdimio teniso taisyklės

Kokios yra pagrindinės paplūdimio teniso taisyklės?

Nors paplūdimio tenisas lietuviams vis dar kelia nuostabą, tai yra sporto šaka, kuri pasiekė Lietuvą prieš 10 metų. Kaip ir išduoda pats pavadinimas, šis sportas yra tiesiogiai susijęs su lauko tenisu, o esminis jų skirtumas – aikštelės pobūdis.  Pagrindinės paplūdimio teniso taisyklės apibrėžia aikštelės dydį, raketės matmenis ir kamuoliukų svorį.

Paplūdimio tenisas yra žaidžiamas ant smėlio, paplūdimio tinklinio aikštėje, kurios forma – stačiakampis. Jos plotis siekia 8 metrus, o ilgis – 16 metrų. Per vidurį esantis 1,7 metro tinklas aikštelę dalina į du kvadratus (8×8 m.). Jos ribos yra žymimos linijomis, kurios įprastai būna 5 centimetrų pločio.

Svarbiausias žaidimo inventorius – kamuoliukas ir raketė. Paplūdimio tenisui yra naudojami oranžiniai kamuoliukai, kurie sveria nuo 36 iki 46,9 gramų, o skersmuo siekia nuo 6 iki 6,86 centimetro.

Tuo tarpu paplūdimio teniso raketės galva neturi būti ilgesnė nei 30 centimetrų, o plotis iki 26 centimetrų. Bendras raketės ilgis – nuo rankenos apačios iki galvos viršaus – neturėtų viršyti 50 centimetrų, raketės storis ne didesnis nei 38 milimetrai.

Paplūdimio teniso pagrindinės taisyklės ir žaidimo pradžia

Paplūdimio tenisas yra žaidžiamas keturių žaidėjų, sudarančių dvi tarpusavyje besivaržančias komandas. Žaidimo pradžioje žaidėjai, visų pirma, turi nuspręsti, kuri komanda pradės padavinėti (arba servuoti) ir kurioje aikštelės pusėje šios komandos „startuos“. Šis sprendimas yra atliekamas metant burtus, o paplūdimio teniso kontekste tai reiškia, jog „išsukama“ raketė, kurios rankenos gale yra simbolis. Viena komanda turi spėti, ar „išsukus“ raketę simbolis bus apsivertęs, ar ne. Tie, kas laimi burtus, gali pasirinkti, kuri komanda pradės padavinėti, arba rinktis pusę, kurioje pradės žaidimą. Antrasis pasirinkimas lieka burtus pralaimėjusiai komandai.

Žaidimas prasideda vienam iš komandos narių paduodant pirmąjį kamuolį – nuo šio momento pradedame skaičiuoti taškus. Taškas yra laimimas tada, kai priešininkai atmuša kamuoliuką į tinklą arba už aikštelės ribų (jeigu kamuoliukas leisdamasis liečia liniją – tai nėra užribis), kamuoliukas nusileidžia priešininkų aikštelės pusėje ant smėlio, šiems nespėjus jo atmušti, arba priešininkai suklysta padavinėdami. Svarbu yra tai, kad mėginant atmušti kamuoliuką žaidėjas gali prisiliesti tik vieną kartą.

Kitaip negu žaidžiant lauko tenisą, žaidėjas turi tik vieną bandymą paduoti kamuoliuką taško metu. Padavinėtojas atlikdamas padavimą privalo stovėti už aikštelės gale esančios linijos. Tuo tarpu kamuoliukas gali būti paduotas į bet kurią vietą kitoje aikštelės pusėje. Jį gali atmušti bet kuris iš varžovų.

Paplūdimio teniso taisyklės: taškų, geimų ir setų skaičiavimas

Paplūdimio teniso žaidėjai žaidžia tris setus arba iki dviejų laimėtų setų. Norint laimėti setą, reikia laimėti šešis geimus. Tam tikrais atvejais, net ir surinkus šešis geimus, setas dar nėra laimėtas – komandas turi skirti du geimai. Pavyzdžiui, jeigu abi komandos surenka po penkis geimus, sekantis geimas dar nėra „lemiantysis“ – jos turi žaisti tol, kol kažkuri komanda surinks septynis geimus. Kuomet abi komandos turi po šešis geimus, žaidimas nevyksta iki dviejų geimų skirtumo. Tokiu atveju yra žaidžiamas „tie-break“, kurį laimi komanda pirma surinkusi septynis taškus. Kaip ir žaidžiant geimus, norint laimėti „tie-break“, reikia surinkti bent dviem taškais daugiau už kitą komandą. Tai reiškia, kad „tie-break“ gali baigtis įvairiais rezultatais, pavyzdžiui: 7/1, 7/4, 7/5, 8/6, 10/8 ir pan. Jeigu setas pasibaigia sužaidus „tie-break“, seto rezultatas yra užrašomas 7/6. Kitais atvejais setas gali pasibaigti rezultatais, pavyzdžiui: 6/0, 6/1, 6/4, 7/5 ir pan.

Geimai susideda iš taškų. Taškai 0, 15, 30, 40 yra skaičiuojami kaip tenise. Kuomet komanda laimi pirmą tašką, rezultatas yra 15:0, jeigu laimi ir antrą tašką, rezultatas – 30:0. Jeigu trečią tašką laimi priešininkų komanda, rezultatas yra 30:15. Kuomet viena iš komandų laimi tašką pirmaudama 40:0, 40:15 arba 40:30 – ji laimi geimą. Tais atvejais, kada rezultatas yra 40:40, yra žaidžiamas „lemiamas“ taškas, kurį laimėję žaidėjai laimi geimą.

Žaidimas gali pasibaigti tada, jeigu viena komanda laimėjo du setus, o kita – nei vieno. Jeigu abi komandos laimi po vieną setą, žaidžiamas trečias setas. Dažnai trečias setas yra „tie-break“, kuris žaidžiamas pagal anksčiau minėtas taisykles. Vienintelis skirtumas – šis yra žaidžiamas ne iki septynių, bet iki dešimties taškų.

Paplūdimio teniso taisyklės: keitimasis pusėmis ir padavimais

Žaidimo metu komandos nuolat keičiasi aikštelės pusėmis. Pirmasis apsikeitimas pusėmis įvyksta po pirmo geimo, o vėliau žaidėjai keičiasi kas du geimus, kol yra užbaigiamas setas. Kitų setų metu apsikeitimai pusėmis vyksta tokiu pačiu būdu. Žaidžiant „tie-break“ pusėmis pasikeičiama po pirmo taško, o tada yra keičiamasi kas keturis taškus.

Tam, kad būtų paprasčiau suprasti, kada ir kaip žaidėjai keičiasi padavimais, šiems priskirkime a, b, c ir d raides. Žaidimo pradžioje padavinėti pradedanti komanda (a ir b žaidėjai) gali pasirinkti, jog pirmąjį geimą padavinės a žaidėjas. Pasibaigus geimui, sekantį geimą padavinėti privalo priešininkų komanda (c ir d žaidėjai), kuri taip pat gali pasirinkti, kad padavimus atliks d žaidėjas. Trečio geimo metu, pirma komanda pasirinkimo jau nebeturi – padavinėti privalo b žaidėjas, o ketvirtą geimą – c žaidėjas. Tokiu būdu sudėliojamas žaidėjų padavinėjimo eiliškumas (šiuo atveju a-d-b-c), kurio yra privaloma laikytis viso seto metu. Prasidėjus antram setui padavinėti pradeda kita komanda, nei ta, kuri padavinėjo paskutinį pirmo seto geimą, tačiau pirmus du geimus komandos ir vėl gali nuspręsti, kuris iš narių pradės padavinėti.

Žaidžiant „tie-break“ padavinėjimo eiliškumas išlieka tas pats, tačiau padavinėtojas keičiasi kas du taškus. Išimtis – pirmasis „tie-break“ taškas, po kurio padavinėtojas pasikeičia iškart.

PTM: Paplūdimio teniso treniruotė

Nori išmokti žaisti paplūdimio tenisą? Registruokis į treniruotę!

Jau žaidi paplūdimio tenisą? Registruokis į turnyrą!

Pasidalink!

Share on facebook